Jag skrev om det för ett tag sedan…. och sen hände inget mer. Men jag känner nu, mer och mer, en önskan om att införa digital sabbat i mitt liv, och kanske är det inte önskan bort från det digitala så mycket som längtan till det analoga som lockar?
Att sitta med en bok framför brasan, läsa i timmar.
Kanske spela ett spel eller två med barnen.
Laga middag tillsammans, och äta under trevliga former – kanske bjuda in vänner att dela sabbatsmiddagen med mig?
Vad betyder sabbat egentligen? Ordet alltså? Vet du?
Googlar snabbt utan att finna mer än att det står för vilodag.
Vet inte om det är vilan i sig jag egentligen är ute efter; snarast avbrottet – skillnaden. Det som gör att dagen, stunden, tillfället, sticker ut, är annorlunda än ”resten av dagarna”. Något som bryter av helt enkelt.
Så ja. Nu kör jag. Jag vill testa att införa digital sabbat för mig själv, en dag i veckan. Fredag eftermiddag till lördag dito. Eller kanske söndag förmiddag till måndag dito, för den delen. Och kanske kanske jag inte måste slå på stora trumman direkt och planera hur:et och vad:et i minsta detalj, utan snarast testa och se vad som händer. Korta iterativa cykler av görande följt av reflektion följt av små förändringar som på sikt leder till att jag testat mig fram till något som känns bra – något som funkar – för stunden.
Jag bestämmer här och nu ett datum för första tillfället:
min första digitala sabbat inleds kl 17 på fredag den 6 oktober 2017.
Oh så spännande detta ska bli – fortsättning följer, var så säker!
Pingback: Hej då 2017 | HERO – the coach
Det är absolut en god ide!
Lagom är bäst ju. Idag tar det digitala livet allt för stor plats. Jag känner också att en regelbunden paus från det digitala vore nyttigt.
Att vara mer social med kött o blod har helt annan dimension.
Ha en skön helg!
Lagom är bäst, på de flesta vis, helt rätt.
Helt rätt. Jag försöker också hålla lördagen ren från jobb och inte sitta vid datorn.
Gör sådan skillnad när jag sen ”får sitta vid datorn” – då är den ju superroligt att sitta vid. Absence makes the heart grow fonder? 🙂
Så bra skriver! Blev riktigt inspirerand! Skulle önska att jag kunde få sambo och barn att göra detta tillsammans med mig en dag i månaden iallafall!
Börja gör det själv- kanske de blir nyfikna när de ser allt annat roligt du håller på med. Lite på temat ”barn gör som vi gör, inte som vi säger” tänker jag! Lycka till!
Ja, det har du rätt i, det borde man verkligen. Jag har blivit bättre på att läsa böcker igen, och börjat sticka igen. Och det är så skönt! Och det kan nog bli ännu bättre! Ska logga ut strax!
Hoppas din utläggning blev lika givande som min!
Njut kära du! Och när du firat digital sabbat vågar jag lova att en känsla av shalom (frid) infinner sig ❤️
Så sant. Så det blev digital sabbat även förra helgen. Kanske även en sväng kommande!