Idag har jag varit en heldag i Helsingborg tillsammans med Pernilla Tillander, den första för året, men långt från den sista. Kalender än fylld med datum då vi ska ses, antingen i Helsingborg eller i Malmö för att konceptutveckla såväl som bygga välmående tillsammans, likväl som en radda datum då vi ska vara ute hos kund för att genomföra olika insatser. I år stundar bland annat arbete både med förskola som skola i Skurups kommun inom ramen för ESF-projektet Inkludera & Mötas som går in på upploppet nu.
Vi käkade lunch på Vegeriet (oh gisses, vilken smarrig lunch, rekommenderas varmt!) och på sätt och vis så gav mitt Yogi-te oss riktmärket för vad det egentligen är vi gör:
Communicate sacredness, build it, share it and spread it.
Ett annat sätt är att uttrycka det på är att vi levererar glädje; att vi öppnar för nya perspektiv och därmed insikter; att vi arbetar med personlig grupputveckling; och att vi gör oss allra bäst när utvecklingen sker i process över tid, då det ger oss möjligheten att tillsammans med deltagarna bygga trygga och dynamiska grupper som leder till framgång, något som återkoppling från 2017 års arbete med förskolan ger vid hand.
Pingback: Tillanderroths rekreationsdag nummer ett | HERO – the coach
Jag blir uppiggad och glad över att läsa det här… såå roligt att ni har funnit varandra ❤
Det håller jag med om – det är en av de bästa sakerna med 2017, att vi började samarbeta, jag och Pernilla! Idag har vi ”lekt” hela dagen i Skurup med två olika grupper. Underbart!
åh, vad kul det låter! och bra – all utveckling är ju en process tänker jag, som blir bättre om den får tid på sig. Keep it up!
och vet du: jag levererar oxå glädje. visst är det fint?!