Befinner du dig i Skåne, en fredag eller lördag – ta dig då till Nyrups Osteria. Oj vad underbara ostar du kan införskaffa där. Och ännu bättre är att boka in dig på en ostpromenad eller någon annan ostupplevelse (själv blev jag nyfiken på fladderost!). En fantastiskt bra idé, som varmt rekommenderas!
Master Mind-gruppens avslutningsdygn gick nämligen av stapeln i Nyrup, hos Cecilia som på kort tid skapat Nyrups Osteria. Har fått med mig en massa insikter, bekräftelse och inte minst nya tankar, eftersom tankespjärn är en av de grundläggande ingredienserna som denna fantastiska grupp möjliggör, om och om igen. Jag är enormt tacksam för allt Rasmus, Wivan, Inga-Lill och Charlotte!
Här kommer en bildkavalkad, som visar delar av upplevelserna. Men bara delar. Inga-Lill bistår med några andra delar, sett ur hennes synvinkel. Och även Wivan, drottningen av gröna smoothies, har summerat avslutningen med egna ord. Tillägg 10 juni: Här kommer ännu en fin sammanfattning av avslutningen, författat av Charlotte.

Hunden Honey går över dammens bro

Ostpromenadens första hållpunkt som bjöd på vidunderlig utsikt

Honey följde med oss på promenaden

Inga-Lill njuter av en bit hårdost

Wivan, drottning av Gröna smoothies!

Ostpromenadens sista hållpunkt, ovanför dammen.
Från höger: Helena, Charlotte, Inga-Lill & Wivan

Supercoachen Rasmus

Charlotte njuter grön smoothie till frukost

Wivans underbara lunchsallad
En vår och en ostpromenad senare kan jag alltså inte göra annat än rekommendera dig att testa både Nyrups Osterias ostpromenad, Green Boosts gröna smoothies och Master Mind-konceptet som Rasmus introducerat mig till. Vågar du testa?
Pingback: Sjösättning | HERO – the coach
Pingback: Bästa bollen! | HERO – the coach
Pingback: Lyssnandets konst | HERO – the coach
Jodå OK, kanske dags att söka bortom Möllans Ost… Särskilt snusdoseosten ser lockande ut.
Pingback: Profetens skolavslutning « En värld av grönt
Underbara bilder, Helena! Och fin summering, det går ju liksom inte att återberätta!
Det har du helt rätt i – ord räcker inte riktigt till! Finns lite fler bilder – ska dela med er tänkte jag.