Det handlar om fokus just nu.
Frågan för mig är: hur fokusera bland allt jag brinner för, när det finns så mycket jag tycker är spännande och intressant?
Någon liknade mig vid en sol, som skiner och sprider energi och värme i alla riktningar. Härligt, men samtidigt ganska ineffektivt om jag vill ”tutta fjutt” på saker och ting, vilket jag ju vill. Tog till mig den där liknelsen, och inser att det är dags att sluta sprida min energi överallt. Det är dags att fokusera strålarna, genom ett förstoringsglas, så det blir extra koncentrerat, och sen – ja, då ska ni få se på ”tutta fjutt” minsann!
Vaddå ”tutta fjutt”? Jo, jag menar, att jag vill se det hända saker, jag söker handling, inte (bara) ord och teorier. Och då gäller det att jag fokuserar, nu ska det bli mer handling och lite mindre ord!
Jag tycker om att brinna, ja, jag älskar tom att brinna för en sak. Och jag gör det. Mycket. Det viktiga är att brinna klokt, så att jag inte brinner upp. Och därför känner jag att fokus är extra viktigt för mig. Vad brinner du för? Dela gärna med dig i kommentarfältet!

Pingback: Eldsjäl? | HERO – the coach
Pingback: Samhället kräver det… | HERO – the coach
Pingback: LIVET!!!!! | HERO – the coach
Pingback: Viktigast? | HERO – the coach
Verkar som att min gamla sida kommer upp när jag kommenterar… Det är alltså från vitality2day.wordpress.com som jag kommenterar 🙂 /Matilda
Ja jag håller på med samma rensning och samma fokusering 🙂 Risken är annars att en brinner opp tänker jag!
Ja, det är ju den risken även jag ser. Och dit vill jag inte, det gagnar ju ingen. 🙂
Ha en härlig lördag!
/Helena
bra Helena!